25.3.09

Para desconectar

Tódolos meus alumnos saben do que falo, non si? No momento no que estamos o mellor que vos podo propoñer é:




Nin máis nin menos.
Pero como levo tanto sen escribir, aproveitarei para pór máis cousas.
En primeiro lugar, un problema de lóxica, extraído da web de Divulgamat (o link leva á marxe do blog desde o comezo, por certo):
Cométese unha crime na 2ª avaliación e a Policía colle a Bieito, David, Gabriel e Denis. As súas declaracións foron as seguintes:
  • Bieito: "David é o culpable"
  • David: "Gabriel é o culpable"
  • Gabriel: "David mente cando di que eu son o culpable"
  • Denis: "Eu non son o culpable"
Sabendo que só un deles di a verdade, quen é o culpable? (xa sei que de podermos escoller, todos serían os culpables, pero ese non é o problema...)

E un xogo de pensar, moi rapidiño:

Meet in

Só tedes que reunir á familia. As regras son sinxelas: click na pantalla na que querades mover ao personaxe, e un pouco de razoar (polo menos máis que no exame de Matemáticas de avaliación, que non é moito)

2 comentarios:

  1. El culpable es Denis y Gabriel es el único que dice la verdad.
    Si Bieito no mintiese David y Denis serían culpables y como Gabriel tiene que mentir David dice la verdad, tambien es culpable Gabriel (contradicción, solo uno dice la verdad)
    Si no miente David, Gabriel es el culpable, pero tambien Denis
    Si no miente Denis, o David o gabriel no pueden mentir pues sería una contradicción.
    Por lo tanto Gabriel dice la verdad y los demás mienten y Denis es el culpable.

    ReplyDelete
  2. Me olvidé: Cts

    ReplyDelete